Apie saulės akinius

Akiniai nuo saulės yra vienas iš aksesuarų norint pasikeisti ir atrodyti madingai. Svarbiausi akinių nuo saulės pasirinkimo kriterijai – patogumas, kokybė, gyvenimo būdas.

 

Reikėtų nepamiršti, kad svarbiausia jų funkcija neleisti saulės šviesai pakenkti akims. Norint įsigyti kokybiškus akinius nuo saulės reikėtų patikrinti ar jie turi UVA ir UVB spindulius sulaikantį filtrą. Akinius patartina rinktis optikos salonuose, tuomet būsite tikri, jog nusipirkote kokybišką ir sertifikuotą prekę.

Didesnis pavojus akims kyla tuomet kai yra dėvimi nekokybiški akiniai, t. y. be apsauginės dangos.  Jei lęšiai tik tamsinti ir neaprūpinti tinkama apsauga nuo UV spindulių , juos užsidėjus vyzdys reaguoja į prietemą, išsiplečia ir žalingi saulės spinduliai turi galimybę patekti į akį. Akims galima pakenkti dar labiau nei nedėvint akinių.

Akiniai nuo saulės gaminami įvairių spalvų bei įvairaus tamsumo. Nors apsauga ir nepriklauso nuo lęšių spalvos, pastaroji yra svarbi renkantis akinius. Spalvos pasirinkimas priklauso nuo asmeninio skonio  ir jaučiamo komforto žvelgiant į aplinką pro lęšius. Natūraliausios spalvos - ruda bei pilka. Kitų spalvų lęšiai galimi kaip įvaizdžio dalis, tačiau jie gali keisti spalvų juslę ir nerekomenduojami vairuotojams. Pagal saulės akinių lęšio tamsumą (t.y. kiek jie absorbuoja ir praleidžia matomos šviesos), akiniai skiriami į penkias kategorijas:

Filtro kategorija

Spalvos intensyvumas

Šviesos absorbcija

0

Labai šviesi

Iki 20%

1

Šviesi

20-57%

2

Vidutinė

57-82%

3

Tamsi

82-92%

4

Labai tamsi

92-97%

0-1 kategorijos akinius galima nešioti kosmetiniais tikslais, apsiniaukusią dieną, esant specifiniams poreikiams, kai saulės intensyvumas mažas. Populiariausi yra apie 80%  šviesą absorbuojantys, t.y. 2-3 kategorijos,  lęšiai, jie pakankamai saugo akis nuo šviesos esant įprastam saulėtumui, su jais galima vairuoti dieną. 4 kategorijos akiniai skirti labai dideliam saulės šviesos intensyvumui pavyzdžiui esant kalnuose, su jais nepatartina vairuoti.

Ant saulės lęšių be UV spindulius sulaikančios dangos gali būti dedamos papildomos dangos: poliarizuota danga, antirefleksinė danga, mėlynojo spektro spindulius absorbuojanti danga.

Vieni iš kokybiškiausių saulės lęšių šiandieninėje rinkoje yra poliarizuoti. Nešiojant saulės akinius su šiais lęšiais galima matyti ryškų ir kontrastingą vaizdą be jokio blizgesio. Šie lęšiai nepraleidžia šviesos atspindžių nuo horizontaliųjų paviršių (šlapios kelio dangos, vandens, sniego, ledo). Saulės akiniai su poliarizuotais lęšiais rekomenduojami: automobilių vairuotojams, žmonėms gamtoje ir lauko sporto šakų žaidėjams.

Akių apsauga akiniais nuo saulės turėtų tapti kiekvieno natūraliu įpročiu, taip pat ir vaikams, nes jie daugiau laiko praleidžia lauke nei suaugę. Jų akys ypatingai jautrios ultravioletinių spindulių poveikiui, kadangi viduje esantys jauni akies lęšiai yra mažiau pajėgūs filtruoti  didelės energijos turinčius spindulius. Ilgai būnant saulėje ultravioletiniai spinduliai gali pažeisti akies rageną, lęšiuką, tinklainę, t. y. tas akies sudėtines dalis, kurios nulemia regėjimą.

Optometrijos centras

Optometrija.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.