Ar vaikai ir paaugliai gali nešioti kontaktinius lęšius?

Klausimą, ar visą gyvenimą teks nešioti akinius, tėvai ir paaugliai užduoda akių gydytojams kiekvieną dieną.

 

Jame dažniausiai slypi viltis, kad regėjimas pagerės, vaikas išaugs refrakcijos ydą, ir viskas bus gerai. Bet iš tiesų trumparegystė, astigmatizmas ar didelė toliaregystė dažniausiai išlieka visą gyvenimą.

Kontaktinių lęšių privalumai

Dabar paaugliams ir vaikams galima pasiūlyti alternatyvą – kontaktinius lęšius. Kartais akiniai tiesiog nepatogu – lyjant, sningant, sportuojant, šokant ir pan. Net ir labai atsargiems vaikams akiniai lūžta. Amerikiečių mokslininkų tyrimų duomenimis, 8-11 m. trumparegiai vaikai, pradėję nešioti kontaktinius lęšius, labiau pasitikėjo savimi, savo išvaizda, padidėjo jų socialinis aktyvumas, jie daugiau dalyvavo sporto renginiuose, įvairiuose būreliuose. Niekam ne naujiena, kad mokyklose vaikai su akiniais pravardžiuojami ir sulaukia bendraamžių patyčių. Tada jie išvis nebenešioja akinių. Taigi jauni pacientai labai norėtų nešioti kontaktinius lęšius, tačiau pripažįsta, kad patys gydytojai vengia apie tai kalbėtis. Tėvai dažnai nerimauja dėl to, ar vaikui saugu nešioti kontaktinius lęšius, ar jis gebės įsidėti ir išsiimti juos, ar kontaktiniai lęšiai nepakenks akims.

Mokslinės studijos atskleidė, kad vaikai puikiai išmoksta įsidėti bei prižiūrėti kontaktinius lęšius. Jie tai daro net geriau nei suaugusieji, nes jų pirštai miklesni, o motyvacija nenešioti akinių – didesnė. Todėl nešioti lęšius gali net 8 m vaikai. Prieš dešimt metų šioje srityje įvyko tikra revoliucija – atsirado silikono hidrogelio kontaktiniai lęšiai Air Optix Night&Day. Jie praleidžia net 6 kartus daugiau deguonies nei įprasti hidrogelio lęšiai, todėl sumažėjo komplikacijų, kylančių dėl deguonies trūkumo. Šie lęšiai tapo ženkliai saugesni. Silikono hidrogelio lęšius galima nešioti tiek dienos režimu, tiek miegoti su jais naktį.

Per dešimt metų Lietuvoje Air optix Night&Day lęšiai puikiai užsirekomendavo ir kaip gydomieji lęšiai – juos nešiojant galima pagreitinti kai kurių akių ligų gydymą. Naujos kartos lęšiuose jau yra ilgalaikio drėkinimo sistemos, dėl kurios pagerėja akių komfortas. Kontaktiniai lęšiai gali koreguoti trumparegystę, toliaregystę, astigmatizmą. Žvairuojantiems paaugliams kontaktiniai lęšiai gali labiau nei akiniai ištiesinti akis.

Kokius kontaktinius lęšius geriau nešioti vaikams ir paaugliams?

  • Jei vaikas nešios kontaktinius lęšius dažnai, geriausiai tinka silikono hidrogelio kontaktiniai lęšiai (Total30Air Optix Night&Day Aqua). Su Air Optix Night&Day Aqua lęšiais galima miegoti – tai ypač svarbu kelionėse, žygiuose ar užtrukus vakarėlyje.
  • Jei vaikas sportuoja ar lanko baseiną kelis kartus per savaitę – tinkamesni vienkartiniai/vienadieniai kontaktiniai lęšiai PRECISION1, Dailies Aqua Comfort Plus, turintys ilgalaikę drėkinimo sistemą. Šiems kontaktiniams lęšiams nereikia kasdienės priežiūros, jie tiesiog ryte įsidedami į akį, o vakare išmetami.
  • Spalvoti kontaktiniai lęšiai nėra patys sveikiausi, nors labai mėgstami paauglių. Juos rekomenduojama nešioti tik ypatingomis progomis, kai norisi pasipuošti.
  • Kontaktinių lęšių priežiūrai labai tinka peroksido tirpalas Aosept Plus – jis nesukelia alergijos ir saugo nuo mikroorganizmų.

Jei vaikai nešioja kontaktinius lęšius ilgai, reikėtų ir dirbtinių ašarų akims drėkinti. Derėtų atsiminti, kad paaugliams neliepiama rinktis tarp akinių ar kontaktinių lęšių. Jiems tik leidžiama pasirinkti, kokiomis aplinkybėmis jis nešios akinius, o kokiomis – kontaktinius lęšius. Be to, pirmieji lęšiai nėra skirti visam gyvenimui. Panešiojęs vienus kontaktinius lęšius vaikas gali juos keisti į kitos rūšies, tinkamesnius jo gyvenimo būdui.

Kaip pradėti?

Visų pirma akių gydytojas įvertina vaiko akių būklę, nustato lęšių stiprumą bei kitus parametrus, ar nėra kontraindikacijų nešioti kontaktinius lęšius. Po to optikos konsultantas išmokys, kaip juos įsidėti, išimti ir prižiūrėti. Kontaktinius lęšius privalu keisti reguliariai (kas mėnesį, kas dvi savaites ar kasdien) priklausomai nuo jų rūšies.

Straipsnio autorė: medicinos mokslų daktarė gyd. oftalmologė Jolanta Bendorienė

Turite papildomų klausimų? Reikalinga pagalba užsakant internetu?  Susisiekite tel. +370 655 70194 arba el. paštu: info@e-optometrijoscentras.lt

Optometrijos centras

Optometrija.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.