Sausų akių sindromas
KAS SUKELIA AKIŲ SAUSĖJIMĄ?
Per pastarąjį dešimtmetį ypač padaugėjo informacijos apie sausų akių sindromo epidemiologiją ir patogenezę.
Nauja informacija labai pakeitė supratimą apie ligos procesą ir gydymą. Sausa akis – tai sutrikdyta pusiausvyra tarp akies obuolio paviršiaus ir ašarų plėvelės. Kiekvieną dieną akys išskiria apie 400 ašarų lašų. Ašarų plėvelės nestabilumas gali būti suprantamas kaip nepakankama ašarų gamyba arba nepakankama ašarų plėvelės kokybė, dėl ko ašaros greičiau išgaruoja, palikdamos sausą akies paviršių. Sausų akių sindromas išsivysto tuomet, kai akys dėl ašarų plėvelės sutrikimo nepakankamai drėkinamos. Ašaros atlieka daug funkcijų – drėkina akis, saugo jas nuo dirginimo, infekcijų, išplauna iš akies smulkius svetimkūnius ir medžiagų apykaitos produktus, aprūpina rageną deguonimi ir taip ją maitina bei išlygina ragenos paviršiaus netolygumus, kas svarbu geram regėjimui. Kai akis ašarų gamina nepakankamai ar pakinta jų sudėtis, – akis išsausėja, tampa nemaitinama bei neapsaugota nuo žalingų išorės veiksnių.
AKIŲ SAUSĖJIMĄ SUKELIA NE TIK DARBAS SU KOMPIUTERIU, BET IR DAUGELIS KITŲ VEIKSNIŲ:
- amžius - 75 proc. vyresnių nei 65 metų amžiaus žmonių galima diagnozuoti sausų akių sindromą dėl su amžiumi susijusio ašarų liaukų funkcijos pablogėjimo;
- hormonų pokyčiai – nėštumo, laktacijos, menopauzės metu gali sumažėti ašarų gamyba;
- aplinkos sąlygos – dulkės, dūmai, smogas, lakai, dažai, kosmetinės priemonės ardo ašarų plėvelę; taip pat centrinis šildymas, kondicionieriai, ventiliatoriai, vėjas, saulė, šaltis – pagreitina ašarų plėvelės garavimą;
- padidėjusi akių įtampa – ilgalaikis skaitymas ar televizoriaus žiūrėjimas, darbas prie kompiuterio, vairavimas – retina mirksėjimą, ir ašarų plėvelė laiku neatsinaujina;
- įvairios reumatinės, endokrinologinės, hematologinės, autoimuninės, sisteminės, alerginės ir kitos ligos siejamos su sausų akių sindromu; taip pat kitos akių ligos, operacijos ar vartojami akių lašai bei nešiojami kontaktiniai lęšiai;
- vaistų – kortikosteroidų, antihistamininių, kontraceptinių, diuretikų, raminamųjų, analgetikų, kraujospūdį mažinančių – sukeliamas šalutinis poveikis gali būti sausų akių sindromas.
Sausų akių sindromas nustatomas 10–40 proc. suaugusiųjų. Kai sutrinka normali akies drėgmė rekomenduojama lašinti drėkinamuosius lašus / dirbtines ašaras. Jų nereikėtų painioti su vaistais, kurie sutraukia kraujagysles (pvz., preparatu Visine). Dirbant kompiuteriu, skaitant, vairuojant ar esant sausoje, dirbtinai apšviestoje aplinkoje, nešiojant kontaktinius lęšius akių sausumo simptomai paryškėja, tad gali prireikti įsilašinti akis drėkinančių lašų net kas valandą.
Tai pat akių sausumo atsiradimą įtakoti gali netinkama mityba, žalingi įpročiai. Todėl labai svarbu atkreipti dėmesį į savo maisto racioną. Rekomenduojama jį papildyti Omega3 riebalų rūgštimis. Stenkitės sumažinti alkoholio, kofeino bei cigarečių vartojimą.
KOKIAS PROFILAKTINES PRIEMONES NAUDOTI?
Pasirūpinkite geros kokybės akiniais nuo saulės, kurie apsaugotų akis nuo kenksmingų ultravioletinių spindulių, kurie skatina akių senėjimo ir ligų atsiradimo procesus. Daug vairuojant naudokime poliarizuotus saulės akinius, jie ne tik užtikrina 100 proc. ultravioletinių spindulių apsaugą, taip pat pašalina atspindžius nuo horizontalių paviršių, tokių kaip vanduo, smėlis, sniegas, metaliniai paviršiai ir pan. Taip sumažinamas apakinimo efektas, išryškinamos detales, padidinamas vaizdo gilumas, paryškinamas spalvų kontrastas.
Jei yra galimybių stenkitės mažiau laiko praleisti prie kompiuterio. Dirbant kompiuteriu apsaugokime akis naudodami akinius su BlueControl danga, kuri apsaugo nuo kenksmingos mėlynosios šviesos. Per didelis mėlynos šviesos kiekis kenkia akims, sutrinka matymas, pablogėja spalvų kontrastas, atsiranda nuovargis ir įtampa. Taip pat gali sutrikdyti ir bendrą organizmo savijautą. Tokius akinius gali nešioti visi žmonės, jei jiems ir nereikalinga akių regėjimo korekcija. Ši BlueControl danga pažangi lęšio padengimo technologija yra sukurta visiems, kurie rūpinasi savo akių sveikata.
Kontaktinių lęšių nešiotojus gali varginti akių sausumo pojūtis dienos eigoje ar vakare juos išsiėmus. Tuomet rekomenduojama naudoti drėkinamuosius lašus kiekvieną dieną. Dėl sausų akių reikėtų konsultuotis su gydytoju oftalmologu ar optikos specialistu, kuris patars ir pasiūlys tinkamiausius lašus pagal Jūsų nusiskundimus. Perkant lašus savarankiškai, būtina išsiaiškinti, ar galima lašinti tiesiogiai ant kontaktinių lęšių. Nešiojant kontaktinius lęšius neišsiimant, rekomenduojama lašinti drėkinamuosius lašus, kurie tuo pačiu atlieka ir apnašų valymo funkciją. Šiuos lašus galima lašinti tiesiogiai ant lęšių, nebūtina juos išsiimti ir merkti į tirpalą, kad lęšius galėtume nuvalyti ir dezinfekuoti. Blink-n-clean veiksmingi akių lašai sudrėkina bei nuvalo riebalines ir baltymines apnašas nuo visų tipų kontaktinių lęšių tiesiog akyse, padeda išlaikyti kontaktinius lęšius komfortiškus visą dieną. Blink-n-clean yra ypač naudingi ištisą parą nešiojamiems kontaktinius lęšius.
Kontaktiniams lęšiams valyti galima naudoti daugiafunkcinį kontaktinių lęšių tirpalą, kuris ne tik valo, dezinfekuoja, bet ir drėkina kontaktinius lęšius. Rekomenduojama naudoti Opti-free PureMoist tirpalą ilgai trunkančiam lęšių drėkinimui ir komfortui užtikrinti. Opti-free PureMoist užtikrina išskirtinį lęšių drėkinimą iki 16val. nešiojimo. Opti-free PureMoist drėkinimo sistema apgaubia ir drėkina lęšio paviršių suteikdama kontaktinių lęšių nešiotojui komfortą visą dieną – nuo pat ryto iki vėlyvo vakaro.
Sausų akių sindromo gydymas per pastarąjį dešimtmetį keitėsi: dėmesys perėjo nuo ašarų kiekio prie ašarų kokybės. Antikos laikais sudirgintos akys buvo drėkinamos kiaušinio baltymu, seilėmis. Pirmieji mokslu paremti bandymai aprašomi 1894 m. – gydyti rekomenduojama izotoniniu natrio chlorido tirpalu. Vėliau į šį tirpalą buvo dedama mucino, želatinos, celiuliozės, siekiant sutirštinti ašarų pakaitalus, kad ilgiau ir stabiliau laikytųsi ant akies paviršiaus, bei vitaminų, kad skatintų erozijų gijimą. Apie 1980 m. nustačius žalingą akių lašų konservantų poveikį akies obuolio paviršiui, buvo sukurtos dirbtinės ašaros be konservantų. Apie 1900 m., pastebėjus žalingą hipertoninės ašarų plėvelės poveikį, buvo bandoma gydyti hipotoniniais tirpalais. Tačiau aišku yra viena – ašarų pakaitalai yra pagalba sausoms akims, bet ne ligos gydymas.
Dirbtinių ašarų lašinimo dažnis priklauso nuo simptomų. Gali užtekti ir vieno – dviejų kartų per dieną. Tačiau esant didelio laipsnio akių sausumui ir įtakojant žalingiems aplinkos veiksniams, gali prireikti lašinti net kas valandą. Jei tik įmanoma, būtina gydyti kiekvieną ligą, kuri gali sukelti sausų akių sindromą. Reikia siekti sumažinti neigiamą aplinkos veiksnių poveikį akims. Taip pat svarbi darbo ir poilsio higiena. Regą reiktų tikrinti pas gydytoją oftalmologą vieną kartą per metus.